Son Yazılar

<
Anasayfa / Hibrit Araç Modelleri / Elektrikli Çin Arabaları / Fulu / Fulu Elektrikli Çin Arabası

Fulu Elektrikli Çin Arabası

Bursa’da kurulu Katren Otomotiv, Çinli “Omnia”, “Jmstar” ve “Fulu” markalarıyla yapmış olduğu distribütörlük anlaşması çerçevesinde, 4 değişik elektrikli aracı, Türkiye’ye getirdi.

Daha önceden tanıtımını yaptığımız çin araçlarından birisi olan yogomo aracına ait inceleme yazısı yayınlamıştık. Şimdi ise bir diğer ilginç bir araç olan Fulu elektrikli çin aracı ile ilgili özellikleri inceleyeceğiz.

Fulu Elektrikli çin aracı herhangi bir elektrik prizinde 4 saatte şarj edilebilen şehiriçi kullanımına yönelik mikro araçlar, bir tek 1 TL’ye azami 85 kilometre hızla 160 kilometre yol katedebiliyor.

Katren Otomotiv Genel Müdürü Yiğit Seskır, Çin’de, Avrupa’ya ihracat izni almış tüm elektrikli araba üreticileriyle distribütörlük anlaşması yaptıklarını belirtti.

Seskır, şu anda “Omnia”nın 2 kapılı binek, “Jmstar”ın üstü açık (cabrio) ve “Fulu”nun 3 tekerlekli ticari ve binek modellerini Türkiye’ye getirdiklerini kaydederek, “Yogoma”nın 4 kapılı 5 kişilik modelinin ise yakın bir zamanda geleceğini bildirdi.

Binek otomobil ve ticari araçta, toplam 8 markanın 12 modelini Türk tüketicisiyle buluşturmayı hedeflediklerini özetleyen Seskır, ürün gamlarının son aşama geniş bulunduğunu, sadece yalnız bununla yetinmeyeceklerini, ATV, UTV, bugy, bisiklet ve motosikletlerin de katılımıyla toplamda 40 elektrikli modeli Türkiye pazarına getireceklerini bildirdi.

fulu-3-teker-pickup fulu-3-teker fulu-3 teker_1

30 TL’ye ayda 4 bin 800 kilometre

Seskır, araçların 4 saatte şarj edilebildiğini belirterek, getirdikleri araçların en büyük pozitif yanlarının yakıt tüketimi olduğuna dikkati çekti. Seskır, şunları kaydetti:

“Bizim arabalarımızın en büyük pozitif yanları tüketimi. 1 liraya ortalama 160 kilometre gidiyor. Bu da ne demek3-terkli-cin-arabasi ayda 4 bin 800 kilometreyi ortalama 30 TL’ye gidiyor. Bu da tamamen neredeyse yakıt tüketimini gider kalemi olmaktan çıkartıyor” dedi.

Düzgüsel, bildiğimiz 220 voltta şarj oluyor. Kısaca herhangi uygun olmayan bir yerde dahi insanoğlu, balkondan bir uzatma kablosu ile otomobillerini şarj edebilirler. İsterlerse 10-20 metrelik kabloları balkonlarından atsınlar ya da iş yerlerinin önünde şarj etsinler. 220 volt olduğundan bizim araçlarımızın şarj üniteleri hiçbir sıkıntımız yok. Aylık akü kirası diye bir kiramız da yok.”

Pick Up

Piyasada birde Pick up Fulu aracı bulunmaktadır. Genelllikle Elektrikli çin araçlarını şehir içi kullanımında ufak esnaf kullandığını düşünülürse pick up tarzı araçları tüp, su, manavlar gibi ufak esnaf arasında cazip fiyatları ile kullanılması daha pratik olacaktır.  Araçlar 8 saate tam şarj olmakta ve 2 tl ‘ye dolmaktadır.

Özellikleri

KATREN FULU PİCK UP
Electric 3-wheel car
EEC & DOT Sertifikalı (AB Uygunluk Belgeli)

Motor: 5 KW DC Motor
Pil: 150AH 12V x 6 Adet
Toplam Volt: 12V x 6 = 72V
Max. Devir: 2800 r / min
Max. Tork: 71.4NM / 2800r / min
Nominal Akım: 86.8 A

Max.Hız: 65 km/h
Ekonomic Hız: 50 km/h
Menzil: 70 – 110 km (Kullanım şekline göre değişiklik gösterebilir)
Şarj Süresi: 8-10 Saat
Pil Ömrü: 500 Kez Şarj / 2 Yıl

Gövde: Saç
Uzunluk: 3370 mm
Genişlik: 1660 mm
Yükseklik: 1560 mm
Dingil Mesafesi: 2260 mm
Kasa Ölçüleri: 140 x 130 x 30 cm
İstihap Haddi: 350 Kg + 2 Yolcu
Şanzuman: Otomatik / Kademesiz Hızlanma
Aktarma: Arkadan İtiş
Fren Sistemi: Ön Disk, Arka Disk
Net Ağırlık: 900 kg (Pil Dahil)
Max.Tırmanma Açısı: % 25°
Min. Dönüş Çapı: 2,7 m
Süspansiyon Sistemi: Ön Dikey ve Yanal Çift Amortisör, Arka Bağımsız Süspansiyon
Direksiyon Sistemi: Kremayer Dişli Direksiyon
Hız Kontrolü: Otomatik Pedal Kontrol
Yolcu Sayısı: 2
Lastik Ebadı: 145R / 12C

Aksesuarlar
Deri Döşeme
Uzaktan Kumandalı Merkezi Kilitleme
Radyo/CD/Mp3 Player
2 Hoparlör
Ön Sis Farları
Halı Paspas
İç Dikiz Aynası
Plastik Kompoze Kapı Döşemeleri
Emniyet Kemeri
Anti-Hırsız Direksiyon Kilitleme
Yüksek Fren Lambası

 

Alıntıdır.

Hakkında Admin

Hybrid Teknoloji

Bir yorum

  1. Elektrikli aracın rahatça kullanılabileceğini düşünüyorum hatta bundan yıllar öncede kullanabilirdi ama petrolün kaymağını yiyen çok olduğu için önünde durmaya çalışıldığını düşünüyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir