Son Yazılar

<
Anasayfa / Hibrit Araçlar Hakkında / Hibrit Araçlar Meclis Gündeminde !

Hibrit Araçlar Meclis Gündeminde !

Mersin Milletvekili CHP’li Hüseyin Çamak, hibrit otomobillerin önemine değinirken kullanımın yaygınlaşmasıyla Türkiye’deki yatırımlara yön verilmesi gerektiğini belirtti ve hibrit otomobil yatırımları için Mersin ilinde çalışmalara başlanmasını önerdi.

meclis_21

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Genel Kurul’da yaptığı konuşmada :

“Dizel araçlar yerine çevre dostu hibrit araçlar yaygınlaşmalı. Hava kirliğini azaltan, çevre dostu, yüzde 50 elektrik, yüzde 50 benzin ile çalışan hibrit otomobil üretimi teşvik edilmektedir. Türkiye’de 11 milyon aracın yüzde 32’si dizel, yüzde 27’si benzinli, yüzde 41’i tekerlekli bomba dediğimiz LPG’li araçlar. Türkiye değişime ayak uydurup hibrit otomobil yatırımları için gereken hamleleri yapmalıdır” şeklinde konuştu.

Geç te olsa hibrit otomobiller ile ilgili bu tarz adımların atılmış olması bizleri sevindirmiş olsa da henüz elle tutulur veriler mevcut değil.

Konuşmasının sonlarında Mersin’in lojistik önemine vurgu yapan Çakmak, şöyle devam etti :

“Mersin sadece Türkiye’nin değil, Ortadoğu’nun en önemli lojistik merkezidir. Türkiye’deki bütün yerleşim yerlerine karayolu bağlantısı bulunması, OSB, serbest bölge ve liman faaliyetlerinin olması Mersin’in avantajları arasındadır. Bir yatırımı yaparken iki nokta önemlidir. Bunlardan biri hammaddeye yakınlık, diğeri ulaşım ve pazarlama olanaklarıdır. Mersin bu açıdan Akdeniz’in sanayi lokomotifi olmaya adaydır. Yerel idarelerin ve merkezi idarenin uyum içinde çalışması ile Mersin önemli bir hibrit otomotiv merkezine dönüşebilir.”

Umuyoruz ki yakın zamanda yatırımlar başlasın. Elektrikli ve dizel araçların içinde bulunduğu sektörde ülke olarak çok gerideyiz ve bir an önce gerekli adımların atılması için beklemekteyiz.

Kaynak : Hürriyet

Hakkında Erhan YAVUZ

Kendisi bir Hybrid Teknolojisi Hayranı.Yazmayı seviyor :)

İlginizi Çekebilir

Sürücüsüz Minibüs : Elektrikli Olli

Amerika Birleşik Devletleri başkenti Washington DC  ‘de toplu taşımada yeni bir devir açtıracak bir otobüs ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir