Son Yazılar

<
Anasayfa / Hibrit Araçlar Hakkında / Porsche 918 Spyder

Porsche 918 Spyder

Çevrecilik mevzusu üstüne her yıl onlarca etkinlikler ve bu etkinliklerde çözümler üretiliyor. Endüstri müesseselerinin ciddi zararlarından bahsedilirken araçlarında çevreye verdiği zarar üstüne uzun uzadıya konuşuluyor. Kökten çözüm normal olarak hemen hemen bulunamadı. Fakat bu yolda ciddi gelişimler yapılıyor. Bunlar içinde otomotiv endüstrisi de yer ediniyor. Mevzuya global kapsamlı başlamış olsam da  porsche 918 spyder elektrikli modelinin ortaya çıkış sebeplerinden en temel başlığı bunun üstüne oluyor. Otomobillerin egzoz salınımını daha çok denetim almanın yollarından birisi olan elektrikli motor sistemlerine tamamen geçilmesi şimdilik hayal olsa da elektrikli araçlar bunu kafi derecede başarıyor.

Porsche_918_Spyder

Süper spor otomobil dünyasının gözdelerinden birisi olan porsche birçok otomobil tutkunu için oldukça hususi yere haizdir. Örneksiz tasarımı ve o etkisinde bırakan motor sesi ile akla gelen porsche firmasının en kuvvetli araçlarından olan bu otomobil, artık yerini porsche 918 spyder modeline bırakıyor. Üretimine bu yıl başlanan ve 2013 yılının sonuna doğru doğrusu aralık ayında satışa sunulması beklenen 2014 porsche 918 spyder, almanya’da ön tanıtımı yapılmış oldu. Porsche mühendislerinin elinden çıkan bu hybrid aracı yakından tanıyalım.

Porsche 918 spyder hybrid adıyla tanıtılan bu otomobilde bir benzinli ve 2 dizel birim içeriyor. Michael Mauer tarafınca tasarlanan bu otomobil, porsche firmasının le mans yarışlarındaki tecrübesinin bir ürünü olarak üretildi. Haiz olduğu maksimum motor gücüyle aventador’u bile mısra getirecek bu otomobil, elektrikli motoru yardımıyla oldukça düşük yakıt tüketimi sergiliyor. Ek olarak emisyon kıymeti de minik motorlu dizel araçtan fazlaca daha alt seviyede gerçekleşiyor. Porsche 918 spyder özelliklerine değinecek olursak 11 dış renk seçeneği ve 7 değişik döşeme seçeneğine haiz olan araçta 3 değişik jant seçeneği sunuluyor. Bu jantlar önde 20 inç olarak 265/35 ZR20, arkada ise 21 inç olarak 325/30 ZR21 ebatındaki lastiklerle sunuluyor. Ayrıca porsche şirketi jantları fazlaca iyi seçmiş. Zira tuning firmalarının porsche 918 spyder üstünde çalışırken iyi mi jant sunacaklarını tuning25 ekibi olarak şimdiden merak ediyoruz doğrusu.

Porsche 918 spyder teknik özelliklerini detaylı olarak aşağıda verdiğimiz için yüzeysel olarak bahsedelim. 7 Porsche_918_Spyder-hibritileri PDK çift kavramalı şanzımana haiz olan araçta 4.6 litrelik 8 silindirli V konumlu benzinli motor yer ediniyor. Ek olarak iki değişik elektrikli motora da yer veren şirket benzinli motordan 608 beygir güç alırken elektrikli motordan 279 beygir güç alıyor ve bu iki gücün birleşimi 2014 porsche 918 spyder için toplamda 887 beygir güç anlamına geliyor. Bu güçte aracı 0′dan 100 km/s hıza 2.8 saniye hızda ulaştırıyor. Bu da yetmezmiş benzer biçimde averaj yakıt tüketiminde 100 km’de 3.3 litre ve 79 g/km emisyon salınımı gerçekleştiriyor. Evet, aklınız şu yeni motor teknolojisine haiz dizel motorlara gidebilir. Bu değerler onlardan daha iyi seviyelerde yakıt tüketimi anlamına geliyor. Bu kadar azca yakıp oldukça süratli giden aracın fiyatını da merak etmişsinizdir. Porsche 918 spyder fiyatına baktığımızda almanya başlangıç fiyatı 768.000 euro olarak belirlenmiş. Eğer donanım eklerseniz bu 780.000 euro’yu da geçebiliyor. Bu fiyatı ülkemizle karşılaştırma yaptığımızda 2014 porsche 918 spyder fiyatının % 19 vergi dahilinde oluşturulduğunu ilk olarak ortaya koymamız gerekiyor. Ondan sonra ülkemiz için tahmini fiyat çıkaracak olursak birkaç milyon euro ile ülkemizde sokaklarında TR plaka ile gezine bileceğinizi söyleyebiliriz.

porsche-918-spyder

2014 porsche 918 spyder hybrid 887 beygirlik gücüyle sınıfında oldukça kuvvetli bulunduğunu söyleyebiliriz. Fakat ferrari laferrari yada mclaren p1 gerçeğini de unutmamak lazım. İki araçta porsche 918 spyder modelinden kuvvetli ve oldukça iddialı. İlerleyen zamanda bu iki aracın top gear ekibi tarafınca karşılaştırmasını bekleyebiliriz. Aktaracaklarımız bu kadar. şimdi görsellere geçelim.

Motor: 4.6 lt V8 887 beygir 1280 nm tork

Performans: 0-100 km/s: 2.8 saniye – 0-200 km/s: 7.8 saniye – 0-300 km/s: 23.0 saniye – Maksimum hız: 343 km/s

Yakıt Tüketimi: Averaj / Co2: 3.3 lt / 79 g/km

Boyut: Uzunluk / Yükseklik / Genişlik: 4625 mm / 1167 mm / 1940 mm

Boş Ağırlık: 1675 kilogram

Hakkında Admin

Hybrid Teknoloji

İlginizi Çekebilir

Dunyanin En hizli Elektrikli ve Hibrit Otomobilleri

Elektrikli otomobiller ; hibrit otomobillere göre bu yarışta şanssız olsa da bayağı iddialı konuma sahipler. Listemizi ...

Bir yorum

  1. Porsche otomobillerinin mühendislerini kutluyorum. Adamlar ne güzel araba tasarlıyor. Tabiki bunun yanında da büyük meblağlarla ancak araba sahibi olunabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir