Son Yazılar

<

Renault Zoe

Günümüzde artan yakıt fiyatları nedeni ile insanlar artık alternatif yakıt teknolojileri sıcak bakmaktadırlar. Bunun neticesinde ise yeni nesil otomobiller olan elektrikli otomobiller hayatımıza yavaş yavaş girmeye başlamıştır. Hibrit ve elektrikli motorlar bu kadar hızlı gelişirken sizlere bir otomotiv devi Fransız Renault’tan bahsedeceğim.

Renault 115 yıllık geçmişi boyunca marka olarak her zaman yenilikçi fikir ve akımlara öncülük etmiş gerek tasarımda gerekse kullandığı teknolojilerde fütüristtik tasarımlardan asla vazgeçmemiştir. Bunun neticesinde ise heyecan verici yeni bir araca imza atarak hem kendi için hem de otomotiv dünyası için yeni bir çağ başlatmıştır. Tamamen elektrik ile çalışan şehir içi kullanıma son derece uyum sağlayan Renault Zoe işte bu fikir akımı ile doğmuştur.

2012 yılında Cenevre otomobil fuarında kullanıcılara sunulan Renault Zoe, şuan ülkemizde de pil kullanım kira bedeli hariç olmak suretiyle 66,500 TL fiyatla satışına başlanmıştır. Bu satın alma bedeline ek olarak kontrat yapılmak kaydı ile 48 ay süre ile toplamda 12.500 km kullanıma kadar ayda 89 € pil kiralama bedeli ödeyerek Renault Zoe’ ye sahip olabilirsiniz.

Cameleon pil şarj cihazı sayesinde şarj istasyonunda mevcut güce bağlı olarak 30 dakika ila dokuz saat arasında tamamen şarj edilebilen Zoe, tam şarjının ardından sürüş ve mevsim şartlarına bağlı olarak günlük şehir içi kullanımda 100 km ile 150 km arası yol yapabilmektedir. Bütün sürüş koşullarında toplam pil gücünü optimize etmeye yönelik tasarlanan Range Optimizer ile de Zoe yazılımsal anlamda da daha fazla yol gitmek için desteklenmiştir. Onaylanmış NEDC döngüsü 210 km olan Renault Zoe, seri üretime geçen ilk araç olarak tarihe de geçmiştir.

Tamamen elektrik enerjisinden elde ettiği gücünü muhteşem bir performansa dönüştüren Renault Zoe 88 hp motor gücü ile 220 Nm değerinde maksimum tork üretebiliyor. Şehir içi kullanım koşullarında ise 0′ dan 50 km hıza 4 saniyede çıkabilmektedir.

Tasarım olarak ta son derece başarılı olan Renault Zoe, ilk bakışta agresif bir görünüm uyandırsa da far tasarımları sayesinde ilgi çekici sempatikliği de yansıtabilmiştir. Renault’ un başarılı bu modeli sayesinde elektrikli motor klasmanında tahtını kısa zamanda kimseye kaptırmayacağı gözükmektedir.

Renault Zoe Teknik Özellikler

  • Onaylanmış Menzili 210 Km Olan (NEDC*) İlk Seri Üretim Elektrik Motorlu Araç
  • Zoe standart şarj süresi 4-10 saat
  • 0’dan 50 km/s hıza çıkmak 4 saniye.

Hakkında Admin

Hybrid Teknoloji

Bir yorum

  1. Ülkemizde tutmayacak gibi bu model. Zaten Renault Türkiye de henüz resmi olarak ülkeye getirmedi bu modeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir