Son Yazılar

<
Anasayfa / Hibrit Araç Modelleri / Türkiye’de Hibrit Araç Modelleri

Türkiye’de Hibrit Araç Modelleri

Hibrit otomobiller tüketilen benzin miktarını azaltmak amacıyla üretilmiştir. Özellikle şehir içi sıkışık trafiklerde, düşük hızla ilerlerken otomobilin benzin yerine elektrik motorunu kullanarak karbondioksit emisyonunu sıfıra kadar indirir. Elektrik motoru ise çalışması için gerekli olan enerjiyi otomobil benzin ile çalıştığı zamanlarda veya frenleme sistemi sık olarak kullanıldığı durumlarda akülere şarj edilerek kullanıma hazır hale getirilir. Dolayısıyla bu araçlardaki elektrik motorlarının kullanılması için priz gibi herhangi bir şarj ünitesine bağlamaya gerek yoktur.

Önümüzdeki 10 yıl içerisinde benzinli araçların yerini elektrik ve benzinli motorların bir arada kullanıldığı Hibritaraçların alacağı tahmin edilmektedir. Türkiye’de Hibrit araç modelleri henüz yaygınlaşmamış olmasına rağmen Toyota’nın Prius modeli, Honda’nın Insight ve Civic Hybrid modelleri Hibrit otomobillerin öncüleri olmuşlardır. Daha sonradan yine Toyota’nın lüks araba markası olan Lexus 2005 yılında RX400h modeli ile Hibrit otomobiller arasındaki yerini aldı.Yaris_Hybrid

Toyota ve Honda’nın öncülüğünü yaptığı Hibrit otomobillerden sonra piyasadaki hâkimiyetini kaybetme korkusu saran diğer markalarda hızla Hibrit Otomobil üretimine başladı. Geçtiğimiz yıllardan günümüze kadar pek çok otomobil markaları Hibrit otomobil üretmiş olsalar da pek çoğu bu kategoride tutunabilmiş değil.bmw-hibrit-i8 Son olarak Alman devi BMW’nin ürettiği ilk elektrikli otomobil olan i3 düşük performansından dolayı oldukça sert eleştirilere maruz kalmıştı. Ancak önümüzdeki sene piyasa süreceği i8 modeli ile bu eleştirilere fazlasıyla yanıt vermesi bekleniyor.

Hibrit araç modellerine  marka ve model olarak ulaşmak için diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz. 

Hakkında Admin

Hybrid Teknoloji

İlginizi Çekebilir

Hibrit Araç Fiyatları

Ülkemizde her geçen gün giderek yaygınlaşan Hibrit araç fiyatları biraz cep yaksada ergonomiklik açıdan oldukça ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir