Son Yazılar

<
Anasayfa / Hibrit Araç Modelleri / Yerli Elektrikli Araçlar / Türkiye’nin İlk Elektrikli Taksisi

Türkiye’nin İlk Elektrikli Taksisi

Geçtiğimiz aylarda hizmet vermeye başlayan taksi; Derindere Motorlu Araçlar tarafından geliştirilmiş. Toyota Coralla’ nın kasası kullanılarak geliştirilmiş bu araç tek şarj ile 350 kilometre yol gidebiliyor.

Sıfırdan yüze hızlanması 11 saniye olarak belirlenmiş. Bu rakam bir spor araba için yeterli olmasa da günlük kullanım bir otomobil için ideal.

Derindere Motorlu Araçlar yaklaşık on senedir yerli teknolojiler üretmeye çalışıyor ; devletten hiçbir destek almayan firma yüksek maliyetli olmasına rağmen çalışmalarını devam ettiriyor.

IMG_1446-min

Otomobilin en can alıcı noktası olan yani otomobilin beyni diyebileceğimiz kısım olan pil yazılımı tamamen Türk mühendisler tarafından üretilmiş.

Derindere Motorlu Araçlar ‘ın günümüzdeki amacı elektrikli otomobil üretmekten ziyade içten yanmalı motorlu araçları tamamen elektrikli otomobillere çevirmek.  Fiyatlar ise 160.000 TL ile 180.000 TL arasında değişiklik gösteriyor.

Ülkemizde geliştirilmiş bu araçların ; içten yanmalı otomobillere oranla geliştirilmesi çok daha kolay. İçten yanmalı motorlarda olduğu gibi çalışması için yıllarca tecrübe gerektiren parçalar aynı zamanda verimlilik konusunda içten yanmalı motorlara taş çıkartır seviyede verime sahipler. Bu da elektrikli otomobilleri geleceğin vazgeçilmezi yapıyor.

Hakkında Erhan YAVUZ

Kendisi bir Hybrid Teknolojisi Hayranı.Yazmayı seviyor :)

İlginizi Çekebilir

Renault Fluence Z.E.

Türkiye’nin ilk seri üretime geçmiş yüzde 100 elektrikli otomobili olan Renault Flurence Z. E. 2012 ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir