Son Yazılar

<
Anasayfa / Elektrikli Araçlar Hakkında / Elektrikli Otomobil için Dönüm Noktası: 2020

Elektrikli Otomobil için Dönüm Noktası: 2020

Elektrikli otomobilleri fiyatını normal otomobillerden yüksek tutan faktör her zaman batarya fiyatları olmuştur. Yapılan araştırmalar sonucu 2010 yılından bu tarihe kadar batarya fiyatlarının yüzde otuz ile yüzde otuz  beş arası bir düşüş yaşandığı belirlendi.

Bu düşüşteki asıl faktör ise rekabet oldu. Büyük firmalar işe girdikçe rekabet kızıştı dolayısıyla firmalar AR – GE çalışmalarına daha fazla bütçe ayırarak az maliyetli kaliteli ürünler elde etmeye başladı. Bunun neticesinde batarya fiyatları azaldı. 

Başka bir yapılan araştırmada gösteriyor ki batarya fiyatları bu hızla düşmeye devam eder ve farklı faktörler etkili olmazsa 2020 elektrikli otomobillerin yılı olacak. O açıdan 2020 de elektrikli otomobillerin fiyatları normal otomobillerin fiyatlarına denk gelecek.

O sene yani 2020′ de elektrikli otomobillerin satışında büyük bir patlama bekleniyor. Bu patlamayı büyük firmalar göğüsleyecek gibi gözüküyor ve bu firmaların arasında herhangi Türk firması bulunmuyor.

Tahminler öyle gösteriyor ki en büyük darbe petrol tüketimine olacak. Elektrikli otomobil satışları tavan yaptığı sene petrol fiyatlarının dibe vurması benzinli otomobillerin satışını düşüşe rağmen biraz artırması bekleniyor.

Hakkında Erhan YAVUZ

Kendisi bir Hybrid Teknolojisi Hayranı.Yazmayı seviyor :)

İlginizi Çekebilir

Elektrikli Otomobiller Ne Zaman Yaygınlaşacak?

Elektrikli Otomobiller Ne Zaman Yaygınlaşacak?  Bu sorunun cevabı bizi bir başka soruya yönlendiriyor ; Elektrikli ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir