Son Yazılar

<
Anasayfa / Elektrikli Araçlar Hakkında / Elektrikli Otomobiller Ne Zaman Yaygınlaşacak?

Elektrikli Otomobiller Ne Zaman Yaygınlaşacak?

Elektrikli Otomobiller Ne Zaman Yaygınlaşacak? 

Bu sorunun cevabı bizi bir başka soruya yönlendiriyor ; Elektrikli Otomobiller Ne Zaman Ucuzlayacak?

İlk önce bu sorunun cevabını verelim. Türkiyede 2016 yılının başında 30.000 ‘e yakın elektrikli aracın yollarda olması tahmin edilirken , 2020′ ye kadar bu sayının otomobil satışlarının minimum %10’unu kapsayacağı tahmin edeiliyor. Araştırma şirketleri yaptığı araştırmalar ve araştırma sonuç raporlarına göre 2020 yılında yaklaşık olarak 13 milyon elektrikli aracın yollarda olacağı kanısında.

1207302_620x410

Ucuzlaması bir çok faktöre bağlıyken temel olarak rekabetle ilişkili. Rekabet arttıkça firmalar ettikleri karlardan vazgeçerek daha çok müşteriye ulaşmak isteyip fiyatları aşağı çekecekler bunun sonucunda arabalar ucuzlayacak ve son olarak elektrikli araba kullanımı artacak.

 

Büyük firmaların bu işe yönelmesi yukarıdaki teorimizi destekler nitelikte. Apple geçen senelerde bu sektörde çalışan mühendisleri kendi bünyesine katmıştı öyle ki sektördeki bazı firmaları iflasa sürüklemişti. Ayrıca geçen aylarda Tesla Motors’un işten çıkardığı mühendisleri bünyesine katarak Tesla CEO ‘su Elon Musk’ı bayağı sinirlendirmiş olacak ki ağır sözler içeren birkaç demeç vermişti.

 

Kısaca şunu söylemekte fayda var çok uzak bir tarihte değil önümüzde ki birkaç yıl içerisinde iOS ya da Android işletim sistemiyle çalışan elektrikli otomobillere binebiliriz.

Hakkında Erhan YAVUZ

Kendisi bir Hybrid Teknolojisi Hayranı.Yazmayı seviyor :)

İlginizi Çekebilir

Elektrikli Otomobil için Dönüm Noktası: 2020

Elektrikli otomobilleri fiyatını normal otomobillerden yüksek tutan faktör her zaman batarya fiyatları olmuştur. Yapılan araştırmalar ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir