Son Yazılar

<
Anasayfa / Hibrit Araçlar Hakkında / Türkiye’de Elektrikli Araba Kullanımı

Türkiye’de Elektrikli Araba Kullanımı

Türkiye’de Elektrikli Araba Kullanımı

Elektrikli arabalar enerji tüketimi az sayıda olduğu için hava kirliliği gibi etkenler oluşmasını en aza düşürüp, daha düşük enerji ile çalışma mümkün olacağı için önümüzde ki yıllarda özellikle kullanımı yaygınlaşıp, artacağı düşünülmektedir. Elektrikli araba kullanımda genellikle elektrik yüklü batarya ile kullanım sağlanmış olan otomobillerdir.

Elektrikli araba kullanımı on dokuzuncu yüz yılın sonları ve yirminci yüz yılın başlarında daha çok gündemdehibrit-araba-foto olmaya başlamasına rağmen daha sonra ki yıllarda pek gündeme gelmez oldu. O sebepten şuanda Türkiye de elektrikli araba kullanan kişiler çok az. Ancak olsa hiçte fena olmazdı. Düşünün bir kere bu şekilde elektrikli araba kullanımı sayesine de karbon monoksit emisyonu sağladığı için en az yüzde otuzluk bir azalma söz konusu olurdu. Buda demek oluyor ki daha temiz ve oksijenli hava demek oluyor.

Elektrikli araba kullanımı engelleyen etkenlerden biri şarjlı çalışıyor olması. Bunun içinde Ülke genelinde bulunan şarj istasyonlarının yok denecek derecede az olması. Bu şekilde elektrikli araba kullanan bir kişi etrafta şarj istasyonları olmadığı için gitmek istedikleri yere ulaşamadan arabanın bataryası bitmiş olabilir. Bu sebepten de insanlar bu şekilde elektrikli araba kullanmak istemez. O yüzden elektrikli araba kullanımı olması için ilk öncelik olarak tıp ki benzin ve gaz istasyonları gibi şarj istasyonları da olmalı ki. İnsanlar çok rahat şekilde tükenen elektrikli araba bataryalarını şarj istasyonlarında doldurabilsinler.

Volkswagen Golf Gte Hibrit Türkiye de ilk elektrikli araba ikinci Abdülhamid tarafından 1888 yılın da İngiltere den sipariş edildi. Hatta o yıllarda ülkeye gelen elektrikli arabanın fotoğrafları dergi sayfalarında çıkmış ve çok ilgi duyulmuştu. Hatta hız konusunda da diğer arabalara nazaran daha hızlı olduğu tespit edilmişti.

Elektrikli arabaların ücretleri ise diğer araçlara nazaran daha yüksek olduğu içinde çoğu insanın bütçesi kullanmaya yetmez. O sebepten bu tarz arabaları kullanan kişiler genellikle bir mevki ve yüksek gelir sahibi olması gerekiyor. Ayrıca bu arabaların bataryaları her kullanım ve dolduruşta kullanım süresi azalmış olacağı için belli bir sen sonra kullanım sıklığı ve batarya doluş sıklığına göre tekrar yeni bir batarya alınması gerekebilir.

Hakkında Admin

Hybrid Teknoloji

İlginizi Çekebilir

Dunyanin En hizli Elektrikli ve Hibrit Otomobilleri

Elektrikli otomobiller ; hibrit otomobillere göre bu yarışta şanssız olsa da bayağı iddialı konuma sahipler. Listemizi ...

3 Yorumlar

  1. Elektrikli arabanın sıkıntısı devlete ödenen 6 ayda bir vergi ve şarj istasyonunun az olması bence. Bunlar artırılırsa adam akıllı kullanım da oluşmaya başlar diye düşünüyorum.

    • Burak ALTIPARMAK

      Yakın bir zamanda ötv vergi indirimi bekleniyor. Şarj istasyonları şuan büyükşehirlerde mevcut onda da yetersiz miktarda var. En kısa zamanda yaygınlaşmasını umut ediyoruz

  2. Hybrid araçların artması gerekli aslında elektrik çevreyede zararsız bir enerji türü Şarj istasyonlarınında türkiye geneli artırılmasıyla en kısa zamanda yaygınlaşacagından eminim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir